Prowadzisz biznes i wystawiasz faktury? Mamy sposób, byś nie został z ręką w nocniku

Prowadzisz biznes i wystawiasz faktury? Mamy sposób, byś nie został z ręką w nocniku

Po ostatnich zmianach w sądownictwie, prowadzenie biznesu jest jak chodzenie po polu minowym. Źle wybierzesz klienta i na lata utkniesz w sądzie. Nie dość, że pieniędzy nie będzie, to jeszcze trzeba będzie z góry wykładać kolejne koszta. I nie ciesz się na zapas, jeżeli w twojej sprawie sąd w końcu wyda wyrok. Wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują bowiem, że pieniędzy i tak nie uda się odzyskać. Tak przynajmniej twierdzą firmy windykacyjne. Z ich raportów wynika, że po roku skuteczność windykacji to marne 10%. Czy zatem już czas, by ostatecznie wywiesić białą flagę i iść na etat? Zdecydowanie nie! Zanim zaczniesz rozważać czarne scenariusze, koniecznie zapoznaj się z nowością na polskim rynku - elektronicznym arbitrażem.


 

Postępowanie wyłączenie w Internecie, a wyroki w 3 tygodnie

Ultima Ratio pojawił się w Polsce w kwietniu ubiegłego roku i od razu wzbudził spore zainteresowanie wśród firm - szczególnie tych, które dużo sprzedają rozdrobnionym klientom. Ultima Ratio to elektroniczny sąd arbitrażowy, w którym całe postępowanie toczy się w Internecie, wyroki wydają arbitrzy będący na co dzień notariuszami, a sprawy trwają zaledwie 3 tygodnie. Jeżeli masz hurtownię, prowadzisz sklep internetowy, jesteś właścicielem firmy produkcyjnej, wykonujesz aplikacje na komórki albo strony internetowe, prowadzisz biuro księgowe, masz lokale na wynajem albo prowadzisz inną tego typu działalność - elektroniczny arbitraż to dla Ciebie idealne rozwiązanie. W twoim żywotnym interesie jest, by twoje faktury były sprawnie i skutecznie dochodzone. Inaczej szybko wylądujesz na łopatkach. 

Mało znane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego

Zanim pojawił się elektroniczny arbitraż, mało kto zdawał sobie sprawę, że sądy państwowe nie są wcale jedyną drogą, by zaległe faktury kierować do egzekucji. Tymczasem art. 1212 Kodeksu postępowania cywilnego od dawna stanowi, że wyroki sądów arbitrażowych mają taką samą moc prawną, jak wyroki sądów państwowych. Wystarczy więc złożyć wniosek o nadanie im klauzuli wykonalności i sprawy można oddawać do komornika.

Zobacz też: Klauzule wykonalności w półtora miesiąca. Sądy apelacyjne sprzyjają Ultima Ratio

Postępowanie wygodne a koszty niższe nawet o 70%

Jak przebiega postępowanie przed Ultima Ratio? Dzięki umowie pomiędzy naszym sądem a Ministerstwem Cyfryzacji, swoją tożsamość przy zakładaniu konta użytkownika potwierdzisz w dziecinnie prosty sposób - za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Sam pozew również złożysz przez Internet. Wystarczy, że uzupełnisz przejrzysty formularz. Dowodem może być skan dokumentu, zdjęcie, film video, nagranie audio, zrzut ekranu komputera czy komórki - słowem wszystko, co możesz zapisać w formie pliku komputerowego. Całą sprawę poprowadzisz więc nie wychodząc z biura.

Zobacz też: Postępowanie przed Ultima Ratio - jak napisać pismo procesowe i przedstawić dowody, YouTube, 1:25 min

Postępowanie jest zatem wygodne, a całkowite koszty mogą być nawet o 70% niższe od tych, które ponosisz w tradycyjnym sądzie. Największe wrażenie robi jednak termin rozpoznania sprawy - standardowo to 3 tygodnie od wniesienia pozwu. Przecież Bank Światowy podaje, że sprawy gospodarcze w polskich sądach trwają średnio 685 dni!

Zobacz też: Ultima Ratio wydał pierwszy, historyczny wyrok! Sprawa trwała tylko 8 dni. Zobacz case study

Po podpisaniu umowy druga strona już się nie wycofa

Jest tylko jeden warunek: w umowie z klientem trzeba sformułować tak zwany zapis arbitrażowy. Ma on najczęściej następującą treść: 

„Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy, lub w związku z nią, będą rozstrzygane przez „Ultima Ratio” Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, zgodnie z postanowieniami Regulaminu tego Sądu obowiązującego w dniu wszczęcia postępowania”.

Jeżeli Twoja firma nie zawiera z klientami pisemnych umów - odpowiedni zapis możesz sformułować także w ogólnych warunkach sprzedaży na stronie internetowej. Jak tego dokonać? Tutaj prezentujemy szczegółową ścieżkę postępowania w takiej sytuacji.

Najlepsze jest jednak to, że po zawarciu umowy z klauzulą arbitrażową, druga strona nie może się już ani rozmyśleć, ani wycofać. I w tym wypadku przepisy wyraźnie stanowią, że sprawę z zapisem na Ultima Ratio można wnieść tylko do Ultima Ratio. Sąd powszechny, nawet gdyby chciał ją rozpoznać, i tak musiałby ją na wstępie odrzucić - zgodnie z art. 1165 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zapomnij o stresie, grobowej atmosferze w domu i zepsutych wyjazdach

Elektroniczny arbitraż tworzy zatem parasol ochronny dla faktur wystawianych przez twoją firmę. Zapomnij o stresie, wezwaniach do zapłaty, nerwowych telefonach z ponagleniami, grobowej atmosferze w domu, zepsutych wyjazdach i wszystkich tego typu przykrościach, skutkujących brakiem jakiejkolwiek motywacji do dalszego prowadzenia biznesu. Gdy twoi dłużnicy zorientują się, że akurat twoje faktury to jednak muszą zapłacić, bo inaczej za kilka tygodni zapuka do ich drzwi komornik - problem z przepływem gotówki w twojej firmie rozwiąże się sam.    

Jeżeli po lekturze tego materiału chciałbyś dokładniej przeanalizować możliwości elektronicznego arbitrażu, uzupełnij formularz poniżej. Jeden z założycieli Ultima Ratio osobiście z Tobą porozmawia i postara się rozwiać wszystkie twoje wątpliwości.