Zmiany w Ultima RATIO. Wydaliśmy 1 000 wyroków i zrozumieliśmy, czego potrzebują firmy!

Zmiany w Ultima RATIO. Wydaliśmy 1 000 wyroków i zrozumieliśmy, czego potrzebują firmy!

Ultima RATIO. jest już na rynku ponad 4 lata. Przez ten czas przeszliśmy wiele i wiele się nauczyliśmy. Nie tylko o technologicznych aspektach arbitrażu online, ale również o prawnych. Nie jest przecież sztuką przenieść jakąś sprawę do sieci. Ważne, by jej efekt: wyrok arbitrażowy, był takiej samej jakości, jak wyrok wydany przez „tradycyjny” sąd. Bez przesadnej skromności możemy stwierdzić, że to przeniesienie nam się udało. Arbitrzy Ultima RATIO. wydali już około tysiąca wyroków arbitrażowych. Nie mamy informacji, aby któryś nie uzyskał klauzuli wykonalności. Żaden nie został też uchylony w postępowaniu ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego. Zmian musieliśmy za to dokonać na zupełnie innym polu.


Szybkie wyroki to nie wszystko

Jak się okazało, nie do końca rozumieliśmy, jakie są rzeczywiste potrzeby firm. Myśleliśmy: szybkie wyroki, wygodnie, niedrogo i online – nic tylko korzystać! Myliliśmy się. W rezultacie musieliśmy zmienić model funkcjonowania. Przestać zajmować się tylko arbitrażem online. Zacząć dążyć do tego, by potrzeby firm zaspokajać całościowo a nie fragmentarycznie. 

Elektroniczne Centrum Arbitrażu i Mediacji przy SNRP

Wymagało to wyraźnego oddzielenia od siebie dwóch obszarów. Arbitraż i mediacje online stały się jedną z usług dostępnych na Ultima RATIO. Sąd polubowny zmienił nazwę na Elektroniczne Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Zmienił się też regulamin prowadzenia postępowań. Centrum jest jednak "dawnym" sądem i na normalnych zasadach rozpoznaje sprawy z dokonanych przez firmy zapisów. Za pozostałe usługi odpowiada natomiast właściciel IT: spółka Causa Finita S.A.

Umowy są na nic, jeżeli nie można ich wyegzekwować

Dzięki takim zmianom mogliśmy stać się platformą, na której firmy tworzą, zawierają i egzekwują kontrakty.

W jaki sposób?

Zaczynając od początku, zanim firmy wchodzą z kimś we współpracę, chcą się upewnić, że nie rozmawiają z oszustami. Kwestia ta jest o tyle istotna, że nie da się zbudować efektu skali patrząc potencjalnym klientom „w dowód”. Ultima RATIO. ma dla takich firm ciekawą propozycję. Firmy mogą przeprowadzić u nas szybkie due dilligence kandydatów na klientów. W szczególności mogą sprawdzić ich dane w BIG InfoMonitor i ERIF. Mogą też zweryfikować dane w ewidencji PESEL, w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, na giełdach długów i w innych tego typu źródłach.

Umowy nie do podważenia w późniejszym arbitrażu

Kiedy już firmy wiedzą z kim mają do czynienia, dążą do podpisywania „żelaznych” umów. Z klientami nigdy bowiem nie wiadomo. Nawet tymi sprawdzonymi. Na tym etapie wspieramy firmy oferując im narzędzie do podpisywania umów profilem zaufanym. Oczywiście, dziś każdy może podpisać w taki sposób dokument w serwisie gov.pl. Nasza procedura różni się jednak od tej ogólnodostępnej. Firmy wysyłają bowiem swoim klientom linki do umów. Czyni to procedurę o wiele prostszą a firmy mają dodatkowo pełną kontrolę nad całym procesem. Ich klienci mogą podpisać tylko te umowy, które firmy im wyślą.

 

Podpisywanie umów w Ultima RATIO. ma jeszcze jedną zaletę. Możemy zagwarantować, że umowy zawarte u nas będą nie do podważenia w późniejszych sprawach arbitrażowych.

Reakcja już na pierwsze oznaki problemów

Następnym etapem, na którym firmy potrzebują wsparcia, jest zarządzanie relacjami z kłopotliwymi klientami. Nasze statystyki mówią, że klienci tacy stanowią średnio 1-2%. Najczęściej nie płacą faktur. Nieraz dochodzi też do sporu o jakość produktów lub usług. Ultima RATIO. oferuje tutaj bardzo skuteczne narzędzie do tak zwanej „windykacji miękkiej”. Pozwala ono wzywać dłużników do zapłaty i prowadzić z nimi rozmowy w sprawie ugodowego załatwiania powstałych problemów. Samodzielnie, bez angażowania kancelarii prawnych i firm windykacyjnych. 

Co odróżnia nas od innych serwisów tego typu?

U nas windykacja jest logicznym elementem pewnego procesu. Zaczyna się już w chwili podpisywania umów a kończy u komornika.

W umowach z klientami firmy zawierają zapisy arbitrażowe.

Dzięki temu klienci już na tym etapie wiedzą, że firmy korzystają ze skutecznych narzędzi do egzekwowania kontraktów. Kiedy więc firmy zgłaszają później problemy w Ultima RATIO., ich klienci podchodzą do nich o wiele poważniej. Wiedzą, że rozmowy można przekształcać w pełnoprawny arbitraż jednym przyciskiem. Arbitraż zaś nieuchronnie prowadzi do wyroków. Te zaś do egzekucji komorniczej. Co gorsza, trwa to nie dłużej niż 3-4 miesiące i nie da się tego spowolnić za pomocą sztuczek znanych z sądów państwowych. Na przykład świadków zza granicy czy pomysłowych prawników.

Omijasz sądy państwowe

Arbitraż online pozostaje flagową usługą Ultima RATIO. Wraz ze Stowarzyszeniem Notariuszy i Panem Prezesem Pawłem Orłowskim stale udoskonalamy procedury i optymalizujemy czas trwania spraw. Postępowania nadal są więc szybkie, wygodne niedrogie i online. Od teraz są jednak dostępne również w pakietach subskrypcyjnych. Arbitrami są też radcowie prawni i adwokaci. Chcemy, aby nasi arbitrzy dobrze znali biznesy stron.

5 umów miesięcznie za darmo

Reasumując, zmian nie wymagał sam arbitraż online. Musieliśmy po prostu dostosować Ultima RATIO. do potrzeb klientów.

Tak czy owak wiemy, co powiedzą sceptycy: to wszystko już jest. Tak. Duże firmy i instytucje posiadają rozbudowane procedury wspierające egzekwowanie umów. Kupują poszczególne usługi od różnych dostawców i "sklejają" je w całość. Mają na to pieniądze, ludzi i czas. 

W przypadku jednak mikro, małych i średnich firm sytuacja wygląda inaczej. Pomyślcie:

  • Osobne umowy z BIG-ami.
  • Osobni prawnicy od umów.
  • Osobne narzędzia do cyfryzacji dokumentów.
  • Osobne narzędzia do podpisywania umów.
  • Osobne umowy z firmami windykacyjnymi.
  • Jeszcze więcej prawników od windykacji.
  • Sądy. 

To wszystko jest przecież zbyt skomplikowane oraz zbyt drogie by dało się z tego "normalnie" korzystać!

Ufamy, że właśnie firmy z tego segmentu staną się naszymi ambasadorami. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Każdy, kto założy darmowe konto użytkownika, może nieodpłatnie podpisać i przesłać innym do podpisu 5 umów miesięcznie. Wkrótce będzie mógł też przeprowadzić szybkie due dilligence 1 klienta w miesiącu. 

Robert Szczepanek

Zespół Ultima RATIO.