1. Postanowienia ogólne.
§.1.
2. Organy Centrum.
§.2.
3. Mediatorzy i Arbitrzy.
§.3.
Na listę mediatorów Centrum mogą być wpisane osoby posiadające wykształcenie prawnicze, dające rękojmię należytego pełnienia funkcji mediatorów w postępowaniach z zakresu pozasądowego rozwiązywania sporów. Mediatorami zostają w pierwszej kolejności osoby będące czynnymi notariuszami albo emerytowanymi notariuszami. Wpis mediatora na listę mediatorów następuje na kadencję obejmującą okres trzech lat od dokonania wpisu. O wpisie na listę mediatorów i skreśleniu z listy mediatorów decyduje Prezes, przy czym w przypadku upływu kadencji i niepowołania na nową kadencję wykreślenie następuje automatycznie.
Prezes decyduje o skreśleniu mediatora z listy mediatorów w przypadku:
(a) złożenia przez Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej lub operatora platformy Ultima RATIO. wniosku o wykreślenie,
(b) utraty przez mediatora pełnej zdolności do czynności prawnych,
(c) skazania mediatora prawomocnym wyrokiem za przestępstwo,
(d) utraty przez mediatora pełni praw publicznych,
(e) rezygnacji mediatora ze stanowiska.
W przypadku skreślenia mediatora z listy mediatorów, prowadzone przez niego postępowania Prezes przekazuje innym mediatorom, którzy prowadzą je aż do ich zakończenia.
§.4.
Na listę arbitrów Centrum mogą być wpisane osoby będące adwokatami, radcami prawnymi oraz notariuszami a także osoby posiadające stopnie naukowe lub tytuł naukowy w zakresie nauk prawnych. O wpisie na listę arbitrów i skreśleniu z listy arbitrów decyduje Prezes, przy czym w przypadku upływu kadencji i niepowołania na nową kadencję wykreślenie następuje automatycznie.
Prezes decyduje o skreśleniu arbitra z listy arbitrów w przypadku:
(a) złożenia przez Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej lub operatora platformy Ultima RATIO. wniosku o wykreślenie,
(b) utraty przez arbitra pełnej zdolności do czynności prawnych,
(c) skazania arbitra prawomocnym wyrokiem za przestępstwo,
(d) utraty przez arbitra pełni praw publicznych,
(e) rezygnacji arbitra ze stanowiska.
W przypadku skreślenia arbitra z listy arbitrów, prowadzone przez niego sprawy Prezes przekazuje innym arbitrom do dalszego prowadzenia.
Arbiter obowiązany jest zachować bezstronność oraz rozstrzygać spór w sposób należyty, przy wykorzystaniu swojej wiedzy i doświadczenia.
4. Postępowanie. Zasady Ogólne.
§.5.
Platforma internetowa Ultima RATIO. zapewnia pełną możliwość prowadzenia postępowań przez Internet oraz rejestruje cyfrowo ich przebieg. Akta postępowań prowadzi się poprzez zapisy elektroniczne na profilach spraw. Akt postępowań w formie papierowej nie prowadzi się.
Osoba fizyczna może występować w charakterze strony, jej reprezentanta lub pełnomocnika po utworzeniu konta użytkownika na platformie Ultima RATIO. Utworzenie konta możliwe jest po potwierdzeniu tożsamości przez profil zaufany w serwisie: login.gov.pl.
Jednej czynności w imieniu uczestnika postępowania może dokonać tylko jeden użytkownik.
§.6.
Miejscem postępowania jest Rzeczpospolita Polska.
Językiem postępowania jest język polski. Strony mogą dokonać wyboru języka angielskiego.
Przy rozpoznawaniu spraw stosuje się prawo polskie.
§.7.
Kilka osób może w jednej sprawie występować w roli powodów lub pozwanych, jeżeli przedmiot sporu stanowią prawa i obowiązki im wspólne oraz wówczas, gdy sprawa przeciwko kilku osobom może toczyć się tylko łącznie (współuczestnictwo konieczne). Pozew, odpowiedź na pozew lub wniosek o rozpoczęcie mediacji powinny jednak złożyć przez wspólnego pełnomocnika.
Strony mogą działać osobiście lub przez pełnomocników będących adwokatami lub radcami prawnymi. W przypadku strony będącej osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, a posiadającą zdolność sądową, pełnomocnikiem może być również członek zarządu działający na podstawie pełnomocnictwa udzielonego zgodnie z zasadami reprezentacji strony, uprawniającego do występowania przed Centrum. W przypadku spółki cywilnej, pełnomocnikiem wspólników tej spółki może być również wspólnik tej spółki, działający na podstawie pełnomocnictwa uprawniającego do występowania przed Centrum.
Pełnomocnictwo powinno uprawniać do występowania przed Centrum, być podpisane przez mocodawcę zaawansowanym podpisem elektronicznym na platformie Ultima RATIO. oraz zostać przedstawione przez pełnomocnika przy pierwszej czynności w sprawie.
Pełnomocnikiem przedsiębiorcy może być również jego pracownik a także osoba pozostająca z przedsiębiorcą w stałym stosunku zlecenia, o ile przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. Uważa się, że osoby te są upoważnione do działania w imieniu przedsiębiorcy, jeżeli przedsiębiorca przypisał je do konta swojego przedsiębiorstwa na platformie Ultima RATIO.
5. Mediacje.
§.8.
§.9.
§.10.
6. Arbitraż.
§.11.
§.12.
§.13.
§.14.
§.15.
§.16.
§.17.
§.18.
§.19.
§.20.
7. Postanowienia końcowe.
§.21.
§.22.