Wirtualna sala sądowa – jak przesłuchać świadków i zakończyć sprawę w 21 dni

Wirtualna sala sądowa – jak przesłuchać świadków i zakończyć sprawę w 21 dni


Sąd elektroniczny i zeznania świadków? Jak miałoby to w ogóle wyglądać? To najczęstsza reakcja naszych rozmówców na wieść, że w Ultima Ratio przeprowadzamy dowód z zeznań świadków. Czy ma to być telekonferencja, skoro Ultima Ratio nie przeprowadza rozpraw? Czy może zeznania na piśmie? Oto, co odpowiadamy!

 

Ultima Ratio jest sądem nowej generacji. Strony przedstawiają w nim stanowiska i dowody na ich poparcie w sposób odpowiadający dzisiejszym realiom.

Wyobraźmy sobie, że nasz kontrahent dostarczył nam partię wadliwego towaru – na przykład kostki brukowej o nieprawidłowym kolorze. W „normalnym” sądzie powszechnym trzeba byłoby kostkę sfotografować w wysokiej rozdzielczości by pokazać sądowi na czym polega wada. Do tego należałoby dodatkowo przesłuchać kilku świadków, by sąd wiedział jakie były nasze oczekiwania co do jakości i cech dostarczonego materiału. Już samo to powoduje konieczność czekania średnio 8 miesięcy na termin rozprawy. W ostateczności, jeżeli nasz kontrahent zarzekałby się, że kostka jest jednak zgodna z zamówieniem, trzeba byłoby jeszcze poprosić o opinię biegłego z zakresu budownictwa, który wypowiedziałby się na temat technologicznych aspektów koloru owej felernej kostki.

W Ultima Ratio, cały spór toczy się w wirtualnej sali sądowej, którą jest profil sprawy w systemie informatycznym. Dzięki niej będziemy mieć szansę by opowiedzieć naszą wersję wydarzeń, naszą historię. Wystarczy, że weźmiemy smartfon, podejdziemy do spornej kostki brukowej, uruchomimy aplikację mobilną Ultima Ratio i…

Możemy nakręcić film obrazujący w najdrobniejszych detalach na czym polega wada. Możemy dowolnie doświetlić kostkę, by wada były lepiej widoczna. Możemy scharakteryzować przed kamerą, albo w dowolny inny sposób, dostawy dokonane w przeszłości, opowiedzieć wprost do kamery o naszych pretensjach i zarzutach a nawet poprosić o wypowiedź naszych pracowników czy dostawców. To jeszcze nie koniec. Możemy następnie pojechać do składu kostki brukowej i sfilmować na wystawie kostkę, którą zamawialiśmy. Kolory kostki łatwo da się przecież porównać. Z poziomu aplikacji mobilnej możemy też  przesyłać do sądu dokumenty dotyczące dostawy – listy przewozowe, protokoły odbioru. Wystarczy przecież zrobić ich zdjęcie.

Każdy z takich materiałów będzie można zaprezentować przeciwnikowi oraz arbitrowi w wirtualnej sali sądowej – na profilu naszej sprawy. Robi się to jednym kliknięciem, a materiał zostaje opublikowany natychmiast.

Wracając więc do pytania naszych rozmówców o sposób przesłuchiwania świadków, odpowiadamy: tak, świadek może złożyć zeznania na piśmie, możemy też przesłuchać go w drodze telekonferencji. Nasza aplikacja mobilna umożliwia automatyczne zestawienie połączenia telekonferencyjnego ze świadkiem i stronami, zaś zapis rozmowy jest automatycznie umieszczany na profilu sprawy. Tylko, czy mając do dyspozycji opisane powyżej możliwości, na pewno będziemy chcieli słuchać świadków…?